Efekt jojo - jak go uniknąć po zakończeniu diety?
ARTUR TOPOLSKI • dawno temu • 2 komentarzeJak uniknąć efektu jojo? Innymi słowy - jak wyjść z etapu odchudzania, aby efekty tego procesu utrzymać na dłużej? Zabieg ten bywa trudniejszy niż samo stosowanie diety. Niestety, po zakończeniu diety redukcyjnej nie możemy rzucić się na jedzenie i zacząć wynagradzać sobie tygodnie czy miesiące "katorgi", bo w ten sposób łatwo nadrobimy stracone kilogramy.
Dieta nie może być udręką
Jeśli obsesyjnie myślimy o zakończeniu diety i odliczamy dni do jej końca, świadczy to o źle dobranym jadłospisie lub kaloryczności diety. Dieta odchudzająca nie powinna być męczarnią składającą się z długiej listy wyrzeczeń. Powinna być świadomą zmianą sposobu odżywiania i wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych.
Dieta stabilizacyjna sposobem na efekt jojo
Aby uniknąć efektu jojo, a tym samym powrotu do pierwotnej masy ciała (tej przed odchudzaniem), warto przejść na dietę stabilizacyjną.
Co to jest dieta stabilizacyjna? To między innymi stopniowe wdrażanie do jadłospisu produktów, z których zrezygnowaliśmy całkowicie na czas odchudzania. Nadal musimy pamiętać o regularnych porach posiłków, unikaniu żywności wysoko przetworzonej, jedzenia fast-food. W okresie stabilizacji, jak i później, należy unikać objadania się do syta i przede wszystkim — nie podjadajmy! To gubi większość ludzi, którzy w drodze z kuchni do łazienki tylko "skubną" garść słonecznika lub paluszków leżących na stole. Nie podjadać to znaczy także "nie podpijać". Tak, zgadza się, słodkie napoje, soki owocowe czy koktajle i jogurty to dodatkowe źródło energii, o którym zapominamy, a raczej pomijamy przy obliczeniach kaloryczności.
Aktywność fizyczna sposobem na efekt jojo
Pomocna w utrzymaniu ciężko wypracowanej, nowej sylwetki i w uniknięciu efektu jojo będzie aktywność fizyczna. Każdy dodatkowy ruch, bez różnicy czy jest to spacer, czy pójście na fitness lub bieżnię, będzie powodował spalanie kalorii (tym samym pomoże Ci utrzymać deficyt lub zero kaloryczne w skali dnia), a dodatkowo przyspieszy Twój metabolizm, co pozwoli Ci na szybsze i sprawne trawienie posiłków.
Co jeszcze zrobić by uniknąć efektu jojo?
Tak naprawdę okres stabilizacji po zakończeniu diety odchudzającej to niezbyt duża różnica w puli przyjmowanych kalorii, to kwestia 200–300 kcal w górę. To przecież oczywiste, że nie możesz powrócić do starych nawyków i ilości pochłanianego jedzenia, prawda? Przecież nie chcesz wyglądać tak jak wtedy, tylko tak jak teraz. Dlatego, nie zmarnuj tego, co udało Ci się osiągnąć i pamiętaj o kilku prostych krokach, które ułatwią Ci utrzymanie pożądanej masy ciała.
• Pij dużo wody
Podstawowa zasada każdej z diet. Dzięki spożywaniu ok. 1,5 l wody dziennie zapewnisz sobie uczucie sytości, unikniesz powstawania obrzęków i opuchniętej twarzy, pozwolisz działać błonnikowi, który zbawiennie wpłynie na procesy trawienia i wypróżniania.
• Odpocznij, wyśpij się
Jedną z przyczyn podjadania i niekontrolowanego jedzenia jest niewyspanie i zmęczenie organizmu, który próbuje się ratować dodatkową energią. Niestety, ani kawa, ani jedzenie nie są w stanie nadrobić nieprzespanej nocy. Dzięki odpowiedniej dawce snu zapewnisz sobie także sprawny metabolizm.
• Nie wykluczaj z diety wszystkiego
Po wyjściu z diety odchudzającej nie musisz kompletnie rezygnować z kawałka ciasta czy zjedzenia porcji lodów. Potraktuj to jako jeden z posiłków lub zmniejsz kolejny. Różnorodność w diecie będzie powstrzymywać napady głodu, nie sposób zrezygnować na zawsze ze słodkich przyjemności — ale niech to będzie mały dodatek, a nie temat przewodni diety.
• Znajdź swoje hobby
Jeśli nie taniec, to może książka? Pisanie książek lub wierszy? Pójście do kina z przyjaciółmi? Zajmij swój czas, aby przestać nieustannie myśleć o jedzeniu. Poprzez takie urozmaicenie dnia masz szansę uniknąć dodatkowych kalorii, które spożyłbyś w samotności w domu, ale również rozwinąć się w danej dziedzinie.
Pamiętaj, dieta odchudzająca nie przyniesie dobrych skutków, jeśli tuż po jej zakończeniu planujesz nadrobić "stracony czas". Uświadom sobie, że zdrowe nawyki to fundament długiego i lepszego życia.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze